Eerste stapjes in metingen/ optimaliseren akoestiek

Gestart door mimic, september 28, 2010, 22:46:59

Vorige topic - Volgende topic

0 Leden en 1 gast bekijken dit topic.

mimic

Vandaag ben ik voor het eerst begonnen met het meten van mijn dedicated HTtje en om eerlijk te zijn, snap ik er nog niet veel van. In de hoop de juiste mensen te trekken en het voor iedereen een beetje overzichtelijk te houden hier een appart topicje.

Apparatuur;

* JM Lab Electra 926 ( front )
* JM Lab Cobalt 816S (rear )
* BK Monolith ( sub )
* MCIntosh MHT-100 (amp )

Tools;

* Radioshack 33-2050
* M-audio 24/96
* ReW

Ik heb de configuratie voor de Radioshack al geladen, en de geluidskaart via de loopback test al gemeten. Ready to go zou je zeggen;

juist, hier is de eerste meting, en ik zie vast dingen over het hoofd, maar ik zou dat graag van jullie horen. Welke beginnersfouten maak ik?

KEF LS50W - Velodyne DD12

Martijn M

Wat zou er mis mee moeten zijn?
Misschien kun je iets meer zeggen over wat je hebt gedaan en wat je verwacht.
Dutch & Dutch

mimic

Uiteraad!

Wat mij opvalt is dat volgens deze meting ik boven de 100dB tte voorduren heb gehad. Dat is niet waar, ik kan mijn dB`s redelijk inschatten ( denk ik, door mijn werk ) maar ik heb geen 100dB gehoord.

Hoe ik te werk ben gegaan;

eerste stap is het doormeten v.d.geluidskaart, makkie. Line in op line out en meten maar. Hebben we wel direct 1 probleem, ik gebruik de digitale uitgang normaal, en niet de analoge ( die ik dus dan meet )

Vervolgens dB meter aangesloten, omhoog gericht op de luisterplek en meten. Ik krijg soms voor mijn gevoel afwijkende metingen en heb geen idee waar dat aan ligt.

Lijkt deze meting realistisch?
KEF LS50W - Velodyne DD12

Martijn M

#3
Je hebt je systeem niet gecalibreerd. Daarom moet je niet letten op de absolute waarden in dB. Je kunt het enkel gebruiken als een relatieve schaal. In de meeste gevallen is dat voldoende.

De meetgrafiek ziet er heel plausibel uit.

EDIT:

De verticale schaal heb je wel heel groot ingesteld. Ik zou hem van 60 tot 110 dB ofzo laten lopen.
Hoe is je meetopstelling en welke luidsprekers stonden aan? Het gebied tussen 4 khz en 10 khz is betrekkelijk sterk vertegenwoordigd. Dat is wel opvallend.

EDIT2:

Je gebruikt geen meetmicrofoon. Daar zou ik eerst 's in investeren. Nu weet je niet waar je naar kijkt.
Dutch & Dutch

mimic

#4
Kijk, de relatieve schaal is duidelijk ( en voor mijn doeleinden genoeg ).

Ik was mij eigenlijk aan het richten op het laag. Mijn nieuwe hele grote subwoofer is wat veel voor mijn kleine 20m2 kamertje. Ik vermoed ( natte vinger werk ) dat daar ook de verhoogde hoeveelheid energie tussen de 4-10Khz te vinden is. Kleine kamer, absorptie ( vloerbedekking ) op de achterwand en natuurlijk een mooi vloerkleed maar voor de rest vrij hard en kaal.

De test opstelling was erg simpel. Ik heb de dB meter rechtop gezet op hoogte van waar normaal mijn hoofd zou zijn. Ik moet heel eerlijk zijn dat ik niet meer weet in welke stand mijn receiver stond maar ik ga uit van stereo dus alleen de fronts ( 2,6 meter ) + sub ( 1,5 meter ).
KEF LS50W - Velodyne DD12

Raphie

aantal spelregels van REW
- calibreer kaart
- Calibreer volume DMV DB Meter
- Calibreer REW SPL Meter d.m.v. DB Meter
- meet rond de 75db
- zorg dat allem meters groen/geel blijven
- meet met een microfoon met CAL file.


JBL PRX Power!

mimic

Even inhaken op je tips;


- calibreer kaart      - done
- Calibreer volume DMV DB Meter   - blijkbaar not done :)
- Calibreer REW SPL Meter d.m.v. DB Meter   - idem?
- meet rond de 75db - ook niet :)
- zorg dat allem meters groen/geel blijven- ja dat wel!
- meet met een microfoon met CAL file. De radioschack 33-2050 heeft een cal. file en die was geladen.

Genoeg te doen morgen!

Even als ehh "pointer" in de juiste richting. Die gigantische dip net na de 100Hz, hoe zou zoiets aangepakt moeten worden. Met pieken kan ik mij een voorstelling maken d.m.v demping/ traps/ enz enz.



KEF LS50W - Velodyne DD12

Martijn M

In het laag zal de mic wel relatief betrouwbaar zijn. Ik zie daar niet echt iets opvallends. Ik kan de crossfrequentie naar de sub in ieder geval niet terugzien. Je hebt wel te maken met betrekkelijk diepe pieken en dalen. Een betonnen kamer met weinig meubels?

Ik moet je trouwens bekennen dat ik niet bekend ben met room EQ wizard. Raphie kan je waarschijnlijk beter met het programma op weg helpen. Als het gaat om het interpreteren van de metingen, kan ik wellicht van dienst zijn.
Dutch & Dutch

Raphie

macro respons is best wel ok, maar zoom eens in van 20 < 300hz en meet dan eens netjes rond de 75db.
dan zie je hoe het echt met je laag zit

neem aan dat je zowel sub alleen als sub met mains meet?
EQ boosten wil je in principe niet, als je je akoustiek aanpakt dan zal je zien dat je peaks verdwijnen, hierdoor kan je overall output omhoog en op deze manier trek je hem glad.

Maar let goed op wat de combined repsons van mains en sub samen is.  ;)
JBL PRX Power!

yorkie13

Als je de subwoofer en fronts samen meet, dan heeft het alleen aanpakken van de subwoofer door bv een antimode
maar deels zin.
Immers de fronts blijven dan hun laag geven, vervolgens gaat je de subwoofer aanpakken, maar het probleem kan blijven.
Dit vermeld ik even omdat je de fronts op 50 hz hebt staan, dus een behoorlijke overlap.

Als test zou de fronts op 80 hz kunnen zetten en de subwoofer ook en kijken wat er dan gebeurd.

Ga ik vandaag ook eens even testen, met en zonder anti mode.

Madhouse

Ga ik even volgen dit topic, interessante stof  ;)
Set: Sony 65XF9005 TV met Sonos ARC, One SL's & Sub

mimic

KEF LS50W - Velodyne DD12

Valkyrie

Projectie: JVC DLA-NZ7 | Elite Screens EZframe 2.35:1 CineWhite 125"
Versterking: Arcam AV860 | Arcam P1000 | Arcam P429 Bronnen: Panasonic UB9004 | Lumin D2 | Apple TV 4K
Speakers: KEF Reference 203 | KEF Reference 204c | KEF Reference 201 | KEF KHT2001.3 Subwoofer: Velodyne DD-15
Audiorack: Finite Elemente Pagode Signature SG06 | Spectral CL1550 Kabels/stroom: Gigawatt | Furutech | Inakustik | Monster

jaco

Is een radio shack meter goed genoeg, of verdient het toch de voorkeur een betere microfoon te nemen ?
9.4.6 setup  Marantz AV10, Genelec G4 x9 voor base layer. Genelec G3 x6  voor hoogte kanalen. Klipsch RP-1000SW x4 subwoofers, VPL-XW5000ES. Screen Excelence enlightor 4k scherm, Van Damme STARQUAD Balanced Cable with Neutrik Gold XLR. Belden 19364 Power cable

Raphie

voor serieus meten toch wel liefst een behringer <500hz gaat spl meter met CAL file ook redelijk
JBL PRX Power!

drees62

Citaat van: jaco op september 30, 2010, 12:48:32
Is een radio shack meter goed genoeg, of verdient het toch de voorkeur een betere microfoon te nemen ?

Dat loont zeker, deze gaat in ieder geval goed tot 8000 kHz

Betreft de Galaxy-cm140, waar ook een REW-calibratiefile voor beschikbaar is

nielvm

#16
Dit topic volg ik ook even.

Ik vraag mij af wat de verschillen zijn in het gebruik en toepassingen tussen REW en xtz room analyzer.
Sony xw5000
Arcam AVR390
DIY 5.2.2 surround
Zidoo Z9X