Ik lees en bekijk altijd weer graag de diverse projekten hier, van klein tot groot ( zoals de xxx der xxxs verhalen ;) ) en wil dus ook maar eens zelf wat bijdragen van een tussendoor knutselprojektje in het nieuwe jaar...
Wat was dan de "Probleemstelling" om überhaupt wat te gaan knutselen ?
1. Ik verbreng veel tijd in mijn werkkamer en luister graag muziek tijdens het werken :music:
2. De soundkaart in mijn PC met een oude Akaiversterker, was nou niet echt "je van het" veel power supply ruis en drive rattelen op de muziek en zo plat als een dubbeltje
3. Speakers waren "no-name" overblijfsels van een of andere billig-installatie
Dus handen uit de mouwen !!! :thumbs-up:
Als eerste maar de speakers. Ik had dus geen zin om alweer speakers te bouwen, dus heb ik ze maar gekocht ::)
Niet overdrijven, het blijft werkkamer, dus is het oog gevallen op een setje B&W 865
mmm, dat was ook op de soundkaart en Akai al een hele stap voorwaarts en ik wilde nu dus een betere soundkaart en versterker !
Maar ook niet met een mug op een Olifant schieten (je weet wel, werkkamer.... :angel: )
Dus kwam ik op het volgende Compromis:
Ik neem een USB DAC board met de TDA1543 NOS DAC (heb er genoeg liggen 8) ) en zet daar 2 UCD180 Versterker Modulen achter.
Een leuk kastje eromheen (uiteindelijk van deze Italiaanse jongens -- > http://www.audiokit.it/ (http://www.audiokit.it/) ) Daar gelijk een mooie massieve Volumeknop gekocht
Voor mijn gemak, weer een Frontplaat en Backplane ontworpen met de Schaefer Frontplatten Sofware http://www.schaeffer-ag.de/de/neuigkeiten/home.html (http://www.schaeffer-ag.de/de/neuigkeiten/home.html)
Als Volume regelaar had ik nog een 24 stappen schakelaar liggen, met SMD weerstanden er al op (ooit bij EBAY uit Hong Kong) gekocht, dus eindelijk een doel ;D
300VA Ringkern met een PI Filter van 2x 10.000 uF en 0,2 Ohm
Ik weet dat deze erg veel stroom trekken bij inschakelen, dus een Softstart uit eigen productie ook erin
Als extra nog een analoge ingang (je weet maar nooit) en de Power DAC zou klaar moeten zijn....
Oh, ja, als koppel C tussen USB Board en UCDs een setje 4,7uF NX van BG
Zoals je ziet, een mix van redelijk goede komponenten, die betaalbaar zijn en een zeer goed resultaat kunnen neerzetten. Niet het best haalbare voor een 20 voudig budget....
Dus ook iets wat door een grotere doelgroep die dit als idee kan oppakken voor soortgelijke situaties
Omdat ik mijn bouwsels altijd documenteer (handig, als je 5 jaar later wat wilt repareren of iemand wilt laten delen) kan ik dat dus gelijk doen
Hier de schemas, de fotos van de bouw dan erachteraan:
Zo nu wat fotos van de bouw !
De eerste drie fotos laten de kast, de frontplaten en de komponenten en modules zien. De tekening op de achtergrond is de lay out van de kast, die gelijk als boorschema gebruikt gaat worden
Hier zie je hoe ik dat doe. Gewoon 1:1 uitprinten en netjes afsnijden en dan op de chassis bodemplaat vastplakken met wat plakband. De gaatjes zitten altijd goed !!
Een boorkolom is natuurlijk wel zo handig dan 8)
hier die Volume regelaar uit Hong Kong (Ebay)
Ik zet hem wat dieper in de kast, daar waar hij hoort en dan met een verlengas door de frontplaat, waar de Knop erop gaat. Een beproefte constructie die met gewoon standaard metaalhoek van de bouwmarkt prima gaat
De Trafo en modulen en voetjes vastgeschroeft en de Elkos met superlijk vastgezet
Een prachtig overzichtelijke werkplekje zo gecreeerd voor de bedrading....
Hier wat details van de bedrading. Spreekt voor zich denk ik. Signaal en power uit elkaar houden, en wisselstroomvoerende draden even twisten. Ziet er ook nog netjes uit
En de laatste fotos al: De kant en klare Versterker :inlove:
Een paar detail opnames .....
En al laatste een paar plaatjes van de werkplek van de Power DAC :music:
Super strak Doede, al te bestellen als bouwpakket op je site?
:o Mooi gedaan zeg!! Ziet er erg profi uit 8)
Ziet er flitsend uit......waarom USB en niet de digitale uitgang van het moederbord genomen?
Tot "Slot", hoe klinkt het?
In vergelijk met de oude situatie kan ik rustig zeggen, mission completed :angel:
Maar zonder gekheid, deze simpele set up geeft een prachtig neutraal geluid, een hele mooie open transparante stage en het is echt een audiofiele beleving in de werkkamer zo muziek te kunnen genieten !!
Voor de Techno's onder ons: Ik heb de boel ook even doorgemeten en alles is prima in orde. Ik haal niet het onderste uit de kan met de UCD en USB Module omdat deze in vergelijk tot mijn "Tower" DACs "maar" 0,6 Volt RMS afgeeft (tegen over 1,6V RMS bij de tower modules). De UCD versterken 21x dus kom je op 8 Ohm op 20 Watt. MEER dan genoeg voor de werkkamer, haha ! :devil:
Via de analoge ingang kan je natuurlijk vol uitsturen. 110 Watt aan 8 Ohm heb ik gemeten met beide kanalen gelijktijdig aan. Not bad. Vervorming bleef altijd onder 0.3%
All in All ben ik best heel tevreden met dit setje O0
Doede
Citaat van: sphere op februari 22, 2009, 00:09:53
Super strak Doede, al te bestellen als bouwpakket op je site?
grijns, nee dat was niet de bedoeling. Alle delen zijn zeer makkelijk te koop, zelfs de USB Module :angel:
En zo kan iedereen zij eigen ideeen uitwerken !
Citaat van: neverywhere op februari 22, 2009, 00:12:44
Ziet er flitsend uit......waarom USB en niet de digitale uitgang van het moederbord genomen?
3 redenen:
Via USB klinkt de muziek duidelijk beter dan via een zeer jitterig spdif signaal van je moederboard!
Tevens is het inmiddels makkelijker en goedkoper via USB een I2S signaal te halen, als met spdif
De USB Module wordt trouwens standaard door windows als soundkaart herkent, dus echt PLUG & PLAY :)
Strak, strak en nog eens strak. Altijd gemakkelijk dat als je iets wilt, of iets ontbreekt je de kennis hebt (en de wil) om het dan zelf te maken! En met resultaat.
Die tekeningen, met welk programma teken je dat?
p.s. die frontplaten service, zo simpel, daar zouden veel meer mensen naar moeten kijken. De behuizing is super!
Impressive Doede! Zo heb je nog eens een super-apparaat voor super-weinig geld... ;)
Citaat van: Blue-Eyes op februari 22, 2009, 09:30:13
Strak, strak en nog eens strak. Altijd gemakkelijk dat als je iets wilt, of iets ontbreekt je de kennis hebt (en de wil) om het dan zelf te maken! En met resultaat.
Die tekeningen, met welk programma teken je dat?
p.s. die frontplaten service, zo simpel, daar zouden veel meer mensen naar moeten kijken. De behuizing is super!
Ik teken alles met SPlan 6.0.... Simpel te bedienen en kost weinig. Alles wat de hobbyist nodig heeft, zonder zich een 4 weekse curscus CAD tekenen aan te moeten doen ;D
Hier kun je een Test programma downloaden : http://www.abacom-online.de/html/demoversionen.html (http://www.abacom-online.de/html/demoversionen.html)
De Frontplaten service is ook degene waar ik mijn preciese DAC-Tower tooltjes laat frezen. De Frontplaten zijn niet ECHT goedkoop, maar voor een goed resultaat loont het zich wel. Het oog wil ook wat, toch ? Voorbeeld, Het front en Back hebben me respectievelijk 47Euro en 45Euro gekost. Waarbij de helft startkosten en materiaal en een derde de tekstgravuren met ingelegde verf zijn. Dus het aantal gaten, freesvlakken vallen wel mee, dus kun je "creatief" zijn. Bijvoorbeeld de "gaten" voor de schakelaars hebben 6mm schroefdraad erin, zodat je de schakelaar er gewoon inschroeft, dan ligt dat mooi vlak aan het front. Op de Back laat ik de Cinch pluggen een beetje erinzakken, staat mooi. En natuurlijk het grote freesvlak voor de volumeknop, zodat ie mooi in het front valt.
De Front software, kan je gratis downloaden (ze willen natuurlijk frontplaten verkopen :devil: ) http://www.schaeffer-ag.de/de/download/frontplatten-designer.html (http://www.schaeffer-ag.de/de/download/frontplatten-designer.html)
Zeer knap. Wou dat ik zo handig was :-\
Mooi project Doede!
Citaat van: dddac op februari 22, 2009, 00:02:01
hier die Volume regelaar uit Hong Kong (Ebay)
Ik zet hem wat dieper in de kast, daar waar hij hoort en dan met een verlengas door de frontplaat, waar de Knop erop gaat. Een beproefte constructie...
Waarom is dit eigenlijk? Ik kan me voorstellen dat sommige op een print zitten waardoor dit handiger is. Maar bij jou lijken de draden alleen maar langer te worden, doordat je de volumeregelaar naar achteren hebt geplaatst.
Waarom heb je er voor gekozen om de USB/analoog schakelaar aan de voorkant te doen? Less is more, dus ik zou hem aan de achterkant geplaatst hebben. Of ga je de schakelaar vaak gebruiken?
Wow, zeer mooi en professioneel gedaan :o :)
Ik heb wel een klein beetje moeite met de term powerdac, dat suggereert toch min of meer een 100% digitale versterker (tot aan het low pass filter). :mellow: Feitelijk heb je een versterker met digitale ingang gebouwd toch, wel uniek dat het dan een usb ingang is natuurlijk 8)
Ik vind de afwerking gelijk met stip op 1 staan (kwestie van smaak en niet lullig bedoeld tegenover andere zelfbouwers) qua dhz projecten op dit forum :wub:
Als ik dit zie krijg ik ook gelijk zin om weer eens wat zelf te bouwen :D
Wat het lage uitgangsnivo betreft zou je misschien kunnen overwegen een common base i/v converter te gebruiken? (met als voordeel dat je ingangs impedantie bijna nul ohm is (hetgeen de dac graag ziet op zijn uitgang) terwijl je toch een hoge uitgangsspanning overhoudt.)
Schema is overigens van Rudolf Broertjes, ik heb dit destijds gebruikt voor mijn Monica TDA1545 DAC en in Monica 3 zit deze schakeling zelfs erin opgenomen. Voor het mooie nog een buffer trap erachter. :alien:
Edit: ik hoop niet dat dit arrogant overkomt, ben zelf maar een beun de haas die heel af en toe wat in elkaar prutst en gaten altijd scheef boort ;D
Citaat van: Audioloog op februari 22, 2009, 16:19:59
Wow, zeer mooi en professioneel gedaan :o :)
Ik heb wel een klein beetje moeite met de term powerdac, dat suggereert toch min of meer een 100% digitale versterker (tot aan het low pass filter). :mellow: Feitelijk heb je een versterker met digitale ingang gebouwd toch, wel uniek dat het dan een usb ingang is natuurlijk 8)
Ik vind de afwerking gelijk met stip op 1 staan (kwestie van smaak en niet lullig bedoeld tegenover andere zelfbouwers) qua dhz projecten op dit forum :wub:
Als ik dit zie krijg ik ook gelijk zin om weer eens wat zelf te bouwen :D
Inderdaad, nu je het zegt, power dac kan dubbel uitgelegd worden. Natuurlijk wilde ik gewoon wat "power" aan mijn dac hangen :-\
Begon gelijk te denken, of het mogelijk is de digitale signalen zo om te zetten, dat je ergens op de UCD Module "erin kan prikken" en nergens een DA omzetting nodig hebt. Ik ga er maar eens over nadenken !
Dat de lezers "zin in wat te bouwen " krijgen, was precies de bedoeling van mijn draadje :smile:
Citaat van: dddac op februari 23, 2009, 09:27:50
Begon gelijk te denken, of het mogelijk is de digitale signalen zo om te zetten, dat je ergens op de UCD Module "erin kan prikken" en nergens een DA omzetting nodig hebt. Ik ga er maar eens over nadenken !
Dat is nog een hele uitdaging denk ik overigens, aangezien je de 16 bits per sample die je nu hebt zal moeten omzetten naar een pcm signaal. En waarschijnlijk (maar dat weet ik niet zeker) gebruikt de UCD nu een analoog signaal om de comparator aan te sturen?
Citaat van: dddac op februari 23, 2009, 09:27:50
Inderdaad, nu je het zegt, power dac kan dubbel uitgelegd worden. Natuurlijk wilde ik gewoon wat "power" aan mijn dac hangen :-\
Niks mis mee dan toch , met die benaming :colgate:
Citaat van: Audioloog op februari 22, 2009, 16:31:31
Wat het lage uitgangsnivo betreft zou je misschien kunnen overwegen een common base i/v converter te gebruiken? (met als voordeel dat je ingangs impedantie bijna nul ohm is (hetgeen de dac graag ziet op zijn uitgang) terwijl je toch een hoge uitgangsspanning overhoudt.)
Schema is overigens van Rudolf Broertjes, ik heb dit destijds gebruikt voor mijn Monica TDA1545 DAC en in Monica 3 zit deze schakeling zelfs erin opgenomen. Voor het mooie nog een buffer trap erachter. :alien:
Edit: ik hoop niet dat dit arrogant overkomt, ben zelf maar een beun de haas die heel af en toe wat in elkaar prutst en gaten altijd scheef boort ;D
Bedankt voor de feedback en het meedenken :bigsmile: niks arrogant, daarvoor is een forum !
Ik heb er ook over gedacht. Het is niet zwart / wit, maar ik heb echt voldoende power in de werkkamer ... Extra actieve elementen in de signaalweg laat liever uit voorzorg weg dan.
Wel puzzle ik op de achtergrond aan een simpelere I/V met meer passieve elementen en een veel hogere versterking voor duidelijk meer headroom. Gewoon om te zien wat het verschil tussen volle passieve I/V is en actieve I/V is (met name gaat het mij om het hoorbare verschil van ja nee aanhouden van de compliance van de dac output. 20mV in de Datasheet, maar met passief ga ik gewoon met 5 Volt pp :o en dat klinkt echt goed ! Ben benieuwd.....
Het circuit van Rudolf kan inderdaad direct zo ingezet worden (op de TDA1543 wel pin 7 open laten dan). Overigens is de gain maar 6dB t.o.v. de huidige situatie (1k5 geeft op de TDA1543 1,2V eff output). Dus voor echt veel meer headroom, moet de I/V wat anders opgezet worden. Maar daar kom ik nog wel op terug
Leuk leesvoer... 8)
Citaat van: dddac op februari 23, 2009, 19:49:17
............. Gewoon om te zien wat het verschil tussen volle passieve I/V is en actieve I/V is (met name gaat het mij om het hoorbare verschil van ja nee aanhouden van de compliance van de dac output. 20mV in de Datasheet, maar met passief ga ik gewoon met 5 Volt pp :o en dat klinkt echt goed ! Ben benieuwd.....
Het circuit van Rudolf kan inderdaad direct zo ingezet worden (op de TDA1543 wel pin 7 open laten dan). Overigens is de gain maar 6dB t.o.v. de huidige situatie (1k5 geeft op de TDA1543 1,2V eff output). Dus voor echt veel meer headroom, moet de I/V wat anders opgezet worden. Maar daar kom ik nog wel op terug
Ik had beloofd hier nog op terug te komen. Ik heb diverse varianten van actieve I/V inmiddels uitgeprobeerd en uiteindelijk allemaal weer aan de kant gelegd. Bij de diverse luistertest, kwam steeds weer naar voren, dat de power supply midden in de signaal weg zit. Uiteindelijk met goeie filtering en ontkoppeling kreeg ik het best mooi, maar NOOIT beter dan een simpele weerstand als I/V :devil:
Natuurlijk gaf de actieve variant de mogelijkheid, gelijk het signaal nivo op te krikken, met als enige limiet de voedingsspanning .... maar zoals al gezegd, het gaat luid genoeg in mijn werkkamer, dus wilde ik de patient, die duidelijk niet ziek is toch ook maar niet gaan helen :angel:
Als iemand geinteresserd is, kan ik graag mijn variaties op een thema hier nog even publiceren voor de actieve I/V
mvg
doede
Citaat van: dddac op juni 15, 2009, 22:07:30
Als iemand geinteresserd is, kan ik graag mijn variaties op een thema hier nog even publiceren voor de actieve I/V
Altijd interessant natuurlijk! :popcorn:
Het is inderdaad een hoogst interessant draadje ;D ;D